Podobno, tak twierdzą Włosi, specjaliści od pizzy, aby stworzyć pizzę idealną, wystarczą, poza ciastem tylko 3 składniki. Tyle wystarczy aby ta potrawa miała pełen smak. Włoska flaga ma swoje odzwierciedlenie w tym daniu, zielony kolor to bazylia, czerwony to pomidory, a biały kolor to ser mozarella. Nazwa jednej z najbardziej popularnych pizz związana jest z królową Włoch, Margheritą di Savoia, dla której neapolitański piekarz Rafaele Esposito przygotował pizzę złożoną z 3 składników: pomidorów, mozarelli i bazylii, mających właśnie symbolizować flagę tego kraju.

Jak to zwykle bywa z popularnym daniem na całym świecie, kucharze prześcigają się w tworzeniu kombinacji nieoczywistych w smaku, im dziwniej i egzotyczniej tym lepiej. I tak oto powstaje w Australii pizza z mięsem krokodyla, w Wielkiej Brytanii pizza z tradycyjnym angielskim śniadaniem na cieście, czyli z pieczoną fasolką w sosie pomidorowym, pieczonym bekonem, pomidorami, kiełbaskami przypominającymi naszą rodzimą kaszankę lub pasztetową oraz jajkami.

W Nowym Jorku natomiast można spróbować pizzy w kształcie rożków, wygodna forma do jedzenia na ulicy. W Japonii popularna jest czarna pizza, zabarwiona na ciemny kolor atramentem z ośmiornicy. Kulinarna fantazja kucharzy wykreowała też gatunek pizz na słodko, z dżemem i owocami, galaretką i masą serową. W Dubaju można skosztować pizzy z nutellą, piankami marchmallow i orzechami. Czy to jest jeszcze pizza? Niech każdy spróbuje i sam oceni.