Pochodzenie frytek

Co do pochodzenia frytek, mówi się, iż zostały one wynalezione w 18 wieku w belgijskim mieście Dinant. Ludzie zamieszkujący tereny w pobliżu rzeki Mozy, mieli łowić małe ryby i smażyć je w głębokim tłuszczu. Gdy zimą, warunki atmosferyczne nie sprzyjały połowom, kroili ziemniaki w kształt rybek, po czym je smażyli. W ten sposób szybko spostrzegli, iż walory smakowe "nowej potrawy" są w wysokim stopniu zadowalające.

Rodzaje frytek

Przygotowanie idealnych frytek to nielada wyzwanie! Prostota i niebagatelny smak sprawiły, iż przepis na frytki bardzo szybko rozpowszechnił się na całym świecie. Jak można się było spodziewać, w ten sposób powstało wiele wariantów takich jak:

Frytki stekowe -inaczej zwane frytkami steakhouse, to frytki grubo cięte ze skórką, podawane jak sama nazwa wskazuje jako dodatek do steków czy hamburgerów.

Frytki proste - najprostszy wariant czyli zwykłe frytki, krojone w słupki.

Frytki cienkie - frytki smażone podobne do frytek prostych. Jedyną różnicą jest to, iż są znacząco cieńsze.

Frytki karbowane - frytki o falistym kształcie. Idealny dodatek do mięs lub jako przekąska.


Frytki łódeczki - w kształcie litery C, z chrupiącymi krawędziami i miękkim środkiem. Świetny dodatek do obiadów.

Frytki zakręcone - o spiralnym kształcie, serwowane jako przekąska.

Frytki wedges - to nic innego jak ziemniaki krojone w ósemki, smażone najczęściej ze skórką.

Frytki Julienne - długie na około 5cm frytki, bardzo cienkie (ok 2mm).

Longis Fries (frytki XXL) - są to ziemniaki pocięte na plasterki oraz nabite na patyku o długości około 30-40cm. Produkowane z ziemniaczanego proszku i wody, z których powstaje ciasto. Co warto wiedzieć, tej rodzaj frytek został wymyślony przez Polaków!

Frytki z batatów - bataty, czyli słodkie ziemniaki można usmażyć w garnku lub upiec w piekarniku. Po pokrojeniu je w słupki i ułożeniu na blasze, polane oliwą i posypane dobrymi przyprawami, już po chwili możemy cieszyć się niesamowitym smakiem.

Frytki selerowe - frytki z selera to zdrowsza alternatywa dla frytek ziemniaczanych smażonych na głębokim oleju.

Frytki marchewkowe - kolejnym warzywem, z którego możemy przyrządzić "frytki" jest marchewka. Przygotowujemy ją w piekarniku, zaś po podaniu okazuje się, iż są one słodkie a do tego mniej kaloryczne.

Frytki z buraków - z buraków również możemy przyrządzić zdrowszy wariant frytek. Jednak nie kroimy je standardowo w słupki, a w plastry, z racji tego, iż długo się pieką.

Sposób przyrządzania frytek

Przyrządzić frytki można na wiele sposobów. Najczęstsze z nich to :

Frytki z patelni - najprostsza z metod, po obraniu i pokrojeniu ziemniaków, wkładamy je na patelnię z dużą ilością oleju. Frytki wrzucamy dopiero gdy olej osiągnie pożądaną temperaturę.

Frytki z frytownicy - jedna z najłatwiejszych metod to używanie frytownicy, która została stworzona właśnie do tego zadania. Urządzenie to umożliwia nam smażenie na głębokim oleju. Dobre frytownice posiadają pokrywy, uniemożliwiające rozchlapywaniu się tłuszczu po okolicy, oraz specjalne filtry, którego pochłaniają niepożądane zapachy.


Frytki z piekarnika - jeden z domowych sposobów to frytki pieczone w piekarniku. Frytki należy pokroić w paski i po uwczesnym wrzuceniu do oleju osuszamy je. Następnie pieczemy frytki wkładając je do piekarnika rozgrzanego na około 200-220 stopni.

Serwowanie frytek

Sposobów serwowania frytek jest wiele. Najczęściej podawane są z keczupem lub majonezem. W każdej części świata możemy spotkać różne warianty. Oto kilka z nich:

Frytki belgijskie - frytki belgijskie mają to do siebie, iż smażone są dwukrotnie w różnych temperaturach. By dobrze zrobić frytki belgijskie należy pamiętać iż powinny być z zewnątrz chrupkie, w środku miękkie.


Frytki francuskie - cieńsze od belgijskich, ich grubość nie przekracza 1cm. Często serwowane z musztardą.

Frytki holenderskie - by przygotować frytki holenderskie powinny być zdecydowanie grubsze niż belgijskie, zazwyczaj podawane z takimi sosami jak majonezowy lub w sosie z orzeszków arachidowych.

Brytyjczycy często serwują frytki z octem, zaś Kanadyjczycy polane serem i sosem pieczeniowym. W Japonii spotkać się możemy z połączeniem frytek z sosem sojowym lub zielonym curry.

Dzień frytek

Międzynarodowy dzień frytek wypada 13 lipca. To właśnie wtedy wszyscy smakosze tejże potrawy mogą uczcić to święto w należyty sposób! Należy jednak pamiętać, iż od spożywania frytek w nadmiernych ilościach możemy mieć problem z utrzymaniem formy :)